Proč potřebujeme povolení na studnu

Se stále se zvyšující cenou vodného a stočného přemýšlí stále více majitelů rodinných domů o tom, že si na svém pozemku vybudují vlastní studnu a budou vodu čerpat z ní. Tento proces je však mnohem složitější, než by se mohlo zdát. Mohli bychom si myslet, že stačí jen vykopat díru obložit ji uvnitř cihlami, aby se nesesunula, a máme konstantní přísun vody zadarmo. Takto to však nefunguje, a ani tak podle zákona nesmíme postupovat. Než provedeme první výkop, čeká nás ještě dlouhá cesta.

voda je čím dál dražší

Nejprve totiž potřebujeme získat povolení na studnu, respektive na to, že ji můžeme vykopat. K tomu však musíme přiložit příslušnou dokumentaci, včetně několika odborných posudků, zejména toho hydrogeologického. A ty nejsou nejlevnější. Přesto jsou však nezbytné.

V první řadě nejprve zjistí, zda je u nás dostatečně vysoká hladina spodní vody, abychom vůbec mohli studnu mít. To platí, zvláště pokud plánujeme, že nás bude zásobovat po celý rok. V horkých letních měsících totiž hladina spodních vod pochopitelně klesá, a tím pádem klesne i hladina ve studni. Posudek nám řekne, o kolik, a zda jí bude dostatek.

typická moderní studna

Dále také musíme nechat ověřit, zda je voda, kterou chceme čerpat, zdravotně nezávadná. Při mírném znečištění je pak nutné pořídit i čističku vody, což jsou náklady navíc. Pokud se tam najdou skutečně nebezpečné zárodky, pak povolení zkrátka nedostanete.

V úvahu berou tyto posudky také to, jak váš odběr ovlivní hladinu podzemní vody v dané oblasti. Často na ní totiž závisí nejen růst stromů či dokonce plodin na polích, mnohdy je také používána klasickými distributory jako pitná, samozřejmě po příslušném vyčištění a ošetření. Je tedy nutné, aby naše studna stávající situaci nijak výrazněji neovlivnila.

Je tedy vidět, že cesta k vlastní studni a vodní soběstačnosti není nijak jednoduchá. I to je důvod, proč se jí nakonec vydá jen tak málo lidí. Avšak kdo ví, možná stále rostoucí ceny situaci v dohledné době změní.