Třezalka jako přírodní antidepresivum

Třezalka tečkovaná je rostlinka, o které jste již určitě slyšeli. Její drobné, žluté kvítky jsou dost nápadné a podle nich třezalku velmi dobře poznáte. Již od nepaměti se používá v přírodním léčitelství, zejména pro své úžasné účinky pro lidi, kteří trpí psychickými problémy, jako jsou třeba deprese nebo úzkosti.

květy třezalky

Třezalka se sbírá obvykle v letních měsících. Zužitkují se z ní jak květy, tak listy, tak nať. Suší se a poté se dále zpracovává. Nejčastěji ji najdete v podobě třezalky čaje. Ten se doporučuje pít v okamžicích, kdy pociťujete příznaky úzkosti, deprese nebo nadměrného stresu. Jeho pití před spaním vám pomůže také s lepším, klidnějším usínáním a účinky třezalky vám mohou přinést kvalitnější spánek.

Nejenom čaj se ovšem vyrábí z třezalky. Najdeme ji v lékárně také ve formě tabletek, které můžete užívat jako potravinový doplněk. Vyrábí se z ní také olejíčky, které je možno použít.

Třezalka je mezi veřejností známá zejména jako přírodní antidepresivum. Používá se například k léčbě lehkých depresích, kdy se k třezalce přistupuje dříve, než se nasadí antidepresiva. Na rozdíl od třezalky, na antidepresivech si totiž člověk vypěstuje docela snadno závislost. Třezalka navíc nepředstavuje takovou zátěž pro náš organismus. Nutno ovšem říct, že při těžkých formách deprese a jiných psychických onemocnění, je opravdu třeba nasadit antidepresiva, jelikož na takové formy onemocnění třezalka zkrátka nestačí.

třezalka

Pozor, pokud užíváte antidepresiva, a myslíte si, že se vám udělá ještě lépe, když začnete k tomu užívat i třezalku, jste na omylu. Třezalka by vyrušila účinky antidepresiv, a to by vás přivedlo do daleko horšího stavu. Místo toho, aby vám bylo lépe, vám bude hůř. Stejně tak se třezalka nesmí užívat ženami, které užívají antikoncepci ve formě tabletek. Také tam hrozí rušení jejich účinku.